Zadzwoń do nas:
+ 48 889 446 899
18.03.2022
KASZUBY – moja mała Ojczyzna!

Jak wiecie dzisiaj, 19 marca obchodzimy Dzień Jedności Kaszubów. To szczególne święto mające na celu upamiętnienie najstarszej pisemnej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX, która pochodzi z 1238 roku. W tejże wzmiance papież zatytułował szczecińskiego księcia mianem „księcia kaszub”. Święto to oficjalnie obchodzimy od 2004 roku.

 

Z dumą mogę przyznać, że czynnie uczestniczę w obchodach związanych z Dniem Jedności Kaszubów od 2008 roku, kiedy to po raz pierwszy wziąłem udział w biciu rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie w Miastku.

 

Moje Kaszuby, moja historia…

 

Dla mnie osobiście bardzo ważne jest to, aby pielęgnować naszą kaszubską kulturę oraz tradycje.
Tak też zostałem wychowany. Od najmłodszych lat pamiętam jak rodzice i dziadkowie posługiwali się językiem kaszubskim. To piękny język, który potrafi swoim brzmieniem być zarówno poważny, jak również kiedy trzeba, to ciekawie brzmi w humorystycznych rozmowach . Pamiętam rodzinne spotkania, którym towarzyszyła gra na akordeonie, kaszubskie przyśpiewki. Takie „uroczystości” nie tylko wiązały rodziny, ale i dawały poczucie solidarności. Pomoc w trudnych momentach…
W naszej rodzinie propagowało się również kaszubskie zwyczaje. Jednym z nich jest tzw. śmigus-dyngus. W poniedziałek Wielkanocny, każdy z rana biega po gałązkę jałowca i symboliczne „masuje” po nogach najbliższych, sąsiadów, krewnych! Ach…co to była za zabawa! Teraz nadszedł ten czas, że przeżywam to święto z własną rodziną, tłumacząc dzieciom, na czym polega ta kaszubska tradycja.
Oprócz tego uczęszczałem do zespołu folklorystycznego „Motylki” w Sulęczynie, uczyłem się kaszubskich tańców, uczestniczyłem w Mszach Świętych z liturgią kaszubską, brałem udział również konkursach Rodnô Mòwa – piękne czasy

 

Moja tożsamość z kaszubską ziemią…

 

Kultura kaszubska jest dla mnie ważna, ponieważ mam ogromne przywiązanie do ziemi… miejsca…
Myślę, że praca fizyczna na roli której na Kaszubach jest całkiem sporo kształtuje poniekąd nasz charakter. Uczy pracowitości, wytrwałości, radzenia sobie z problemami, ale też przede wszystkim konsekwentnego dążenia do wyznaczonych sobie celów. I tak też postrzegam Nas – Kaszubów. To ludzie, którzy obierają sobie cel i uporczywie starają się go osiągnąć. Ponadto jak wiadomo jesteśmy całkiem uparci… ale też gościnni
Bardzo cenię również tzw. „kaszubskie słowo” to, że dane słowo jest ważniejsze od tego co jest „na piśmie” – przynajmniej wśród relacji z rówieśnikami.
Kulturę kaszubską staram się propagować zarówno w domu, jak i w pracy. Posługuję się językiem kaszubskim w rozmowie z klientami – kiedy tego oczekują. Ponadto w ubiegłym roku, jako firma zorganizowaliśmy konkurs „Mały Kaszub, to JA!”, który ma za zadanie propagować Kaszuby u najmłodszych.

 

 

 

Niezwykle cieszy mnie fakt, że mogę pracować, właśnie tutaj – na KASZUBACH. Niejednokrotnie podkreślałem, że to miejsce jest dla mnie wyjątkowe, gdyż tu się urodziłem, tu mieszkam i tutaj czuję się najlepiej!

 

 

O mnie

Chcę sprzedać

Chcę kupić

Zadzwoń do mnie

chętnie odpowiem na Twoje pytania

889 446 899

k.driwa@driwanieruchomosci.pl

Biuro

698 455 407

driwanieruchomosci@gmail.com
Copyright ©2024 Krystian Driwa Nieruchomości | Klauzula informacyjna