Zadzwoń do nas:
+ 48 889 446 899
14.05.2024
„MIESZKANIE NA START” KREDYT 0%
Wraz z końcem ubiegłego roku, wyczerpały się środki pieniężne które dotowały program „Kredyt 2%”, który według pierwotnych założeń miał potrwać do 2027 roku. Zainteresowanie kredytem jednak było większe niż przewidywano, co wcale nie dziwi – każdy woli płacić ratę swojego kredytu, niż wynajmować mieszkanie i płacić podobną kwotę do czyjejś kieszeni.

 

Ciekawą informacją jest, że rząd wyszedł z inicjatywą utworzenia kolejnego programu, który ma umożliwić zakup mieszkania na przyzwoitych warunkach. Program „Mieszkanie na start” ma ruszyć jesienią. Początkowa wersja zakładała start programu na początku roku, ale wciąż trwają konsultacje i prace nad programem.

 

Czy jednak kredyt będzie dostępny dla każdego, na takich samych warunkach?

Niestety nie, nie każdy może liczyć na „kredyt 0%”. Mieszkanie na Start ma być dostępne także dla par, singli i osób w związkach nieformalnych. Tylko rodziny posiadające co najmniej  3 dzieci mogą liczyć na uzyskanie kredytu o oprocentowaniu 0% dla pozostałych grup będą to kredyty począwszy od singli 1,5%, 2-sobowe gospodarstwo domowe 1,5%, 3-osobowe gospodarstwo domowe 1%, 4-osobowe gospodarstwo domowe 0,5% i 5-osobowe gospodarstwo domowe 0%. Pamiętajmy jednak, że do kredytu należy doliczyć również prowizję banku i inne opłaty. Mimo wszystko, jest to z pewnością lepsze rozwiązanie, niż klasyczny kredyt hipoteczny bez dopłat.

 

 

Jakie warunki trzeba spełnić?

 

Dopłaty będą dostępne dla gospodarstw, których miesięczne dochody nie przekraczają określonych progów.
Kryteria dochodowe:
  • gospodarstwo 1-osobowe – dochód nie większy niż 7 000 zł miesięcznie;
  • gospodarstwo 2-osobowe – dochód nie większy niż 13 000 zł miesięcznie;
  • gospodarstwo 3-osobowe – dochód nie większy niż 16 000 zł miesięcznie;
  • gospodarstwo 4-osobowe – dochód nie większy niż 19 500 zł miesięcznie;
  • gospodarstwo 5-osobowe – dochód nie większy niż 23 000 zł miesięcznie.

 

Pod uwagę będą brane dochody z ostatnich 6 miesięcy.

Należy pamiętać – że wszystkie przedstawione informacje mają charakter informacyjny – nie są to jeszcze założenia ustawy, a podane wiadomości wynikają z treści przedstawianych w mediach.

Jeśli jednak kwota dochodu zostanie nieznacznie przekroczona, to nadal można uzyskać kredyt z dopłatami, ale dofinansowanie będzie pomniejszone: dla singli za każdy 1 zł dochodu powyżej progu dopłata spadnie o 50 groszy. Dla pozostałych – o 25 groszy. Decyzja, czy wniosek zostanie odrzucony czy też zaakceptowany, pomimo przekroczenia limitu dochodu, będzie należała do banku.

W poniższej tabeli przedstawiamy w skrócie warunki programu.

 

* Dopuszczalne jest jedynie posiadanie udziału nieprzekraczającego 50%, nabytego przez dziedziczenie lub darowiznę.

 

Na co można przeznaczyć pieniądze z uzyskanego kredytu?

Pieniądze z preferencyjnego kredytu „Mieszkanie na start” będzie można wydać na:
– zakup mieszkania,
– budowę domu.
Ponadto, w ramach specjalnego kredytu konsumenckiego będzie można również opłacić:
– udział w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej,
– udział w towarzystwie budownictwa społecznego,
– wkład wnoszony w spółdzielczym lokatorskim prawie do lokalu.

 

Dodatkowe informacje:

 

– nie ma określonej maksymalnej ceny nieruchomości, można wziąć większy kredyt, ale wtedy nadwyżka będzie rozliczna jak przy zwykłym kredycie hipotecznym.

– nie ma limitu wkładu własnego, można wziąć kredyt również bez wkładu własnego.

– mieszkania z rządową dopłatą nie będzie można wynająć, a jedynie użytkować na własne potrzeby.

– jak w poprzednim programie – tutaj również dopłaty mają trwać 10 lat, a później będzie „normalne” oprocentowanie – takie, jakie określi umowa kredytowa podpisana z właściwym bankiem.

 

Patrząc na główne założenia programu, ciężko jest stwierdzić, czy faktycznie skorzysta z niego docelowa grupa – czyli rodziny wielodzietne. Aby uzyskać jakikolwiek kredyt, musimy mieć zdolność kredytową, co przy większej ilości osób w gospodarstwie domowym nie jest wcale takie proste. Łatwiejsze będzie uzyskanie kredytu przez singla lub parę, ale w tym wypadku dopłaty są dużo niższe, niż w przypadku rodziny pięcioosobowej. W mniejszych miejscowościach będzie łatwiej skorzystać z programu, ze względu na niższe ceny nieruchomości. W przypadku mieszkańców większych miast, może mijać się to z celem, ponieważ w przypadku singla, jedynie 200 tysięcy będzie objęte niższym oprocentowaniem. Kredyt zawsze wiąże się z ryzykiem, nigdy nie wiadomo do jakiej wysokości urosną raty, szczególnie po okresie dofinansowania. Bezsprzecznym jednak jest to, fakt, że lepiej skorzystać z programu, jeśli ma się taka możliwość i planuje się zakup nieruchomości i chociaż część kredytu mieć z niższym oprocentowaniem, niż całość – oczywiście akceptując tym samym wszystkie zobowiązania dotyczące udziału w programie.

 

Bibliografia:

https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6466858,mieszkanie-na-start-kiedy-warunki.html, z dn. 26.02.2024r.

https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/mieszkanie-na-start , z dn. 26.02.2024r.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Mieszkanie-na-start-i-tanie-mieszkania-na-wynajem-Resort-podaje-szczegoly-8691969.html, z dn. 26.02.2024r.

https://sprawdzonydoradca.pl/opinie/1617-mieszkanie-na-start-2024-nowa-inicjatywa-rzadowa-dla-rodzin-z-dziecmi, z dn. 26.02.2024r.

https://www.totalmoney.pl/artykuly/mieszkanie-na-start, z dn. 26.02.2024r.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyt-Mieszkanie-na-start-najwazniejsze-informacje-8686583.html, z dn. 26.02.2024r.

 

 

O mnie

Chcę sprzedać

Chcę kupić

Zadzwoń do mnie

chętnie odpowiem na Twoje pytania

889 446 899

k.driwa@driwanieruchomosci.pl

Biuro

698 455 407

driwanieruchomosci@gmail.com
Copyright ©2024 Krystian Driwa Nieruchomości | Klauzula informacyjna