Trwa nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym…
UWAGA !
Czy wiesz, że planowana jest znacząca nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym?
Zmiany dotkną m.in. wydawanych Decyzji o warunkach zabudowy. Nie będą już bezterminowe!
Zamiast studium plan ogólny…
O ile zmiany wejdą w życie, to czeka nas zmiana w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Po pierwsze rząd planuje zrezygnować ze studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego i zastąpić go podobno dokumentem o statusie aktu prawa miejscowego – planem ogólnym. Plan ten według wstępnych założeń ma objąć swoim zasięgiem teren całej gminy (gmin w Polsce). Na jego podstawie samorządy uchwalać będą miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (dla terenów dla których nie zostały jeszcze uchwalone), a także będą wydawały warunki zabudowy.
Gminy będą miały czas do 2026 roku, aby przygotować plany ogólne. Te miejscowe plany, które dotychczas zostały sporządzone będą nadal obowiązywały.
Warunki Zabudowy z określonym terminem…
Nowelizacja ustawy zakłada również zmianę co do decyzji o warunkach zabudowy. Jak wiemy, początkowo rząd planował zrezygnować z wydawania Warunków Zabudowy, jednakże po przeanalizowaniu stwierdził, że
–Skoro 2/3 naszego kraju nie jest pokryte planami miejscowymi, to likwidacja warunków zabudowy w dzisiejszych realiach może zablokować realizację wielu inwestycji. Nie wszędzie obowiązują miejscowe plany. Nie chcemy jednak zmuszać gmin do obowiązkowego wprowadzania miejscowych planów. Doskonale pamiętam, czym to się skończyło w 2003 roku kiedy to ustawa uchyliła część aktów. Na długie lata powstała luka planistyczna. Dlatego warunki zabudowy zostawiamy. Dzięki temu, że warunki będą wydawane na podstawie planów ogólnych, nie będą się przyczyniały do chaosu urbanistycznego. Umożliwimy gminom przygotowanie planów ogólnych od 2023 roku – Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii (dla portalu prawo.pl)
Tak więc, wydawane Warunki Zabudowy będą obowiązywać najprawdopodobniej na 5 lat!
Nowelizacja ustawy rozpoczęła się już od ubiegłego roku i potrwa aż do II kwartału 2026 roku.