Pojęcie ziemi rolnej reguluje ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Akt prawny wymienia aż 10 gruntów, które są gruntami rolnymi. W ustawie wymieniona takie grunty jak na przykład:
Gdy przymierzamy się do zakupi ziemi rolnej, a nie jesteśmy rolnikami należy przyjrzeć się, jakie procedury czekają nas przed zakupem. Tak jak już wcześniej wspomniałem zakup ziemi rolnej jest inny w przypadku ziemi o powierzchni do 0,3 ha, do 1 ha oraz powyżej 1 ha.
Zakup działki rolnej w momencie, gdy jest on mniejsza niż 0,3 ha jest bardzo prosty, gdyż nie wymaga on żadnych szczególnych pozwoleń czy warunków. Nabyć taki grunt może każdy – a procedura zakupu jest dokładnie taka sama jak w przypadku zakupu ,,zwykłej” działki gruntu.
Gdy chcemy zakupić ziemię rolną, której powierzchnia jest większa niż 3000 mkw., ale nie przekracza 1 hektara – musimy najpierw zapoznać się z procedurami, jakie nakłada na nas ustawa.
W momencie, gdy ziemia, którą chcemy nabyć jest dzierżawiona, to DZIERŻAWCA MA PRAWO PIERWOKUPU!
Ale…
Ma on prawo pierwokupu w momencie, gdy spełnia poniższe kryteria:
Zgodnie z Ustawą o Kształtowaniu Ustroju Rolnego rolnikiem indywidualnym jest osoba, która:
Kiedy dzierżawca nie będzie zainteresowany zakupem ziemi, lub też ziemia nie była dzierżawiona prawo pierwokupu przysługuje Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, który nabywa nieruchomość na rzecz Skarbu Państwa.
Aby doszło do podpisania umowy sprzedaży w pierwszej kolejności trzeba:
Jeśli KOWR nie skorzysta z prawa pierwokupu – po 30 dniach udajemy się do notariusza na podpisanie Umowy Końcowej ze Sprzedającym.
WAŻNE!
Należy pamiętać, że kupując ziemię rolną przez okres 5 lat NIE MOŻEMY JEJ SPRZEDAĆ ANI ODDAĆ W POSIADANIE NIKOMU INNEMU!
Osoba będąca rolnikiem indywidualnym w myśl ustawy ma tutaj nieskomplikowaną procedurę, gdyż może po prostu umówić się do notariusza i podpisać umowę.
Zupełnie inaczej jest w przypadku osoby, która nie jest rolnikiem, a chce nabyć taką ziemię. W taki wypadku należy uzyskać ZGODĘ DYREKTORA KRAJOWEGO OŚRODKA WSPARCIA ROLNICTWA.
UWAGA!
Aby uzyskać zgodę na zakup ziemi należy zobowiązać się do tego, że na nabytym gruncie będzie prowadzona działalność rolna.
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wyda pozwolenie na zakup ziemi, jeśli osoba Kupująca zagwarantuje, że przez 5 lat od dnia nabycia ziemi będzie prowadzić gospodarstwo rolne na zakupionej nieruchomości.
Jak sami widzimy zakup ziemi rolnej jest uzależniony od tego jaką powierzchnię ziemi chcemy nabyć.