Zadzwoń do nas:
+ 48 889 446 899
11.02.2022
Wzrost stóp procentowych!

Zapewne każdy z Was słyszał o podwyżkach stóp procentowych… Dla osób ubiegających się o kredyt, bądź osób, które już posiadają kredyty, wysokość stóp procentowych ma to ogromne znaczenie!

– ,,Przy kredycie na 300.000 PLN rozłożonym na 30 lat spowoduje to wzrost raty z 1110 PLN do około 1620 PLN.”

– Według mnie stopy procentowe przy aktualnych odczytach poziomu inflacji osiągną zdecydowanie wyższy poziom niż 3 punkty procentowe…

– Mniej oczywistym efektem wzrostu oprocentowania kredytów jest obniżanie się zdolności kredytowych.

Czym są stopy procentowe?

Stopa procentowa to najprościej rzecz ujmując cena pieniądza, czyli stawka, jaką kredytobiorca płaci za pozyskanie czyli ,,pożyczenie” pieniądza. To procent, jaki płacimy od pożyczonej sumy.
Jak wyjaśnia nasz Ekspert finansowy:
  • Rada Polityki Pieniężnej podniosła RPP podniosła stopę referencyjną z poziomu 0,1 punktu procentowego w październiku 2021r do poziomu 2,75 punktu procentowego w ostatnich dniach. 0,5 punktu procentowego to była tylko ostatnia z serii pięciu podwyżek stóp. Podwyższenie stóp procentowych wpływa na podwyższenie wskaźnika WIBOR 3M jak i WIBOR 6M, co bezpośrednio przekłada się na wzrost wysokości oprocentowania kredytów.
Mówiąc ,,po polsku” ktoś kto w październiku 2021 roku zaciągnął kredyt na 300.000,00 PLN oprocentowany na poziomie 2 punktów procentowych to dzisiaj ten kredyt przy rozłożeniu go na 30 lat spowoduje to wzrost raty z 1110 PLN do około 1590 PLN.

To bardzo duży wzrost. Jak to się przekłada na zaciąganie kredytów? Czy nasi Klienci czują niepokój?

Oczywiście, że tak! Niepokój ten jest spowodowany niepewnością, do jakiego poziomu wzrosną stopy procentowe, a co za tym idzie wysokość rat. Na spotkaniach dotyczących kredytów mieszkaniowych, zawsze otrzymują Oni od nas kilka kalkulacji, w których rozważne są różne poziomy stóp procentowych. Dodatkowo omawiamy propozycje kredytów ze stałym oprocentowaniem w początkowym okresie kredytowania. W obecnym czasie bardzo ważne jest, aby poznać kilka możliwości kredytowania i wybrać opcję najbardziej korzystną.

Czy stopy procentowe nadal będą wzrastać?

Niestety… stopy procentowe przy aktualnych odczytach poziomu inflacji – w naszej ocenie
  • osiągną zdecydowanie wyższy poziom niż 3 punkty procentowe. Oczywiście, Klienci obawiają się tych podwyżek, ale każdy kto decyduje się na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego musi być świadomy tego, jak może mu się zmienić rata – zrobić sobie symulację najbardziej pesymistycznego scenariusza, bądź zdecydować się na kredyt ze stałą stopą procentową w początkowym okresie.

Co jeśli stopy procentowe nadal będą wzrastać?

Wzrost stóp procentowych powoduje wzrost kosztów związanych z posiadaniem kredytu mieszkaniowego, co jest chyba dla wszystkich oczywiste. Mniej oczywistym efektem wzrostu oprocentowania kredytów jest obniżanie się zdolności kredytowych, dla osób które dopiero co składają wnioski kredytowe. Osoby które w październiku 2021 miały wyliczaną zdolność kredytową, dzisiaj przy tych samych dochodach i kosztach będą miały ją niższą. Proszę jednak pamiętać, że kredyty mieszkaniowe najczęściej są kredytami długoterminowymi na 20, 25 czy 30 lat. W tym okresie można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że stopy procentowe zmienią się kilka bądź kilkanaście razy i nie zawsze będą one rosły, ale może będą też spadać.
Jeżeli masz pytania dotyczące kredytów – obawiasz się obecnej sytuacji i nie wiesz czy ,,stać Cię” na kredyt – nie rób nic pochopnie!
Już wkrótce będziemy mieli przyjemność zaprosić na spotkanie z naszym Ekspertem Finansowym, w naszym biurze w Sierakowicach.
Tam osoby chętnie będą mogły zadać nurtujące Was pytania dotyczące kredytów, sprawdzić zdolność kredytową oraz zorientować się w swojej indywidualnej sytuacji kredytowej na dzień dzisiejszy, co pomoże Wam zaplanować przyszłość.

O mnie

Chcę sprzedać

Chcę kupić

Zadzwoń do mnie

chętnie odpowiem na Twoje pytania

889 446 899

k.driwa@driwanieruchomosci.pl

Biuro

698 455 407

driwanieruchomosci@gmail.com
Copyright ©2024 Krystian Driwa Nieruchomości | Klauzula informacyjna