Zadzwoń do nas:
+ 48 889 446 899
18.09.2024
ZMIANY W BUDOWIE BUDYNKÓW OD 1 SIERPNIA 2024 !

OD 1 SIERPNIA 2024 – ISTOTNE ZMIANY związane z budową budynków – zmiana w PRZEPISACH PRAWA BUDOWLANEGO.

 

Jako, że pośrednicząc w sprzedaży nieruchomości jesteśmy ściśle związani kwestiami związanymi z prawem budowlanym i nie tylko. Chcemy Państwu przedstawić w skrócie kilka ważniejszych zmian jakie zachodzą w polskim prawie budowlanym od 1 sierpnia 2024 roku. Większość zmian dotyczy budownictwa wielorodzinnego.

 

 

Oto wybranych przez nas 9 kluczowych zmian!

 

  1. WALKA Z „PATODEWELOPERKĄ” – MINIMALNE ODLEGŁOŚCI MIĘDZY BUDYNKAMI WIELORODZINNYMI.

Wielorodzinne budynki mieszkalne stawiane na sąsiednich działkach, które posiadają 4 lub więcej kondygnacji nadziemnych muszą być zlokalizowane w odległości nie mniejszej niż 5 metrów od granicy działki.
Są również wyjątki – kiedy budynek jest skierowany ścianą bez drzwi i okien w stronę granicy oraz gdy pozwali na to Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Wówczas, minimalna odległość pomiędzy budynkami wynosić będzie 1,5 metra.

Przed tym prawem chronione są obiekty sąsiadujące z placami dostępnymi publicznie.

Ale dla przykładu… nie dotyczy to jednak parceli, które sąsiadują z placami dostępnymi publicznie.  A więc tutaj możemy mieć do czynienia z ,,naginaniem” tego przepisu przez deweloperów – aby maksymalnie zbliżyć budynek do granicy działki i wykorzystać w pełni jej potencjał.

Zamiarem tego działania jest zmniejszenie gęstości zabudowy.

 

  1. MINIMALNA POWIERZCHNIA UŻYTKOWA LOKALU.

W nowo projektowanych budynkach minimalna powierzchnia lokalu użytkowego będzie musiała wynosić nie mniej niż 25 m².

Jednak na parterze i na pierwszym piętrze budynku lokale użytkowe o mniejszej powierzchni będą mogły znajdować się, pod warunkiem, że zostanie do nich zapewniony bezpośredni dostęp z zewnątrz.

Zasady te nie obowiązują w budynkach zamieszkania zbiorowego, tzn. hoteli, moteli, pensjonatów.

 

  1. WIĘKSZA PRYWATNOŚĆ NA BALKONACH.

W nowo projektowanych budynkach wielorodzinnych, w przypadku balkonów usytuowanych na jednej płycie, obowiązkowe będzie stosowanie pomiędzy nimi przegród o odpowiedniej wysokości, szerokości oraz przepuszczalności światła.

  1. NOWE WYMAGANIA DOTYCZĄCE MIEJSC REKREACYJNYCH ORAZ PLACÓW ZABAW.

Nowością obowiązek przygotowania miejsc rekreacyjnych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Dotyczy to budynku mieszkalnego wielorodzinnego lub zespołu budynków wielorodzinnych, w którym znajduje się więcej niż 20 mieszkań.

 

  1. WYCISZENIE HAŁASU W BUDYNKACH MIESZKALNYCH.

W nowych budynkach jednorodzinnych pomiędzy dwoma lokalami  trzeba będzie stosować przegrody spełniające odpowiednie wymagania akustyczne oraz drzwi o podwyższonej izolacji akustycznej (podobnie jak to już jest w przypadku wymagań pomiędzy dwoma mieszkaniami w budynku wielorodzinnym).

 

  1. NOWA OGRANIZACJA MIEJSC POSTOJOWYCH, Z KTÓRYCH KORZYSTAJĄ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE.

Według nowych przepisów jedynie 6% miejsc postojowych dla niepełnosprawnych w stosunku do ogólnej liczby miejsc postojowych w ramach jednej inwestycji będzie mogło być zbliżone do okien budynków, a nie jak dotychczas wszystkie.

 

 

  1. WIĘKSZA POWIERZCHNIA TERENÓW ZIELONYCH.

Co najmniej 20% powierzchni biologicznie czynnej – na działkach o powierzchni ponad 1000 m², przeznaczonych pod publicznie dostępny plac.

 

  1. OBOWIĄZKOWE LOKUM DO PRZECHOWYWANIA WÓZKÓW DZIECIĘCYCH I ROWERÓW.

Obowiązkowe pomieszczenie do przechowywania wózków dziecięcych i rowerów (obowiązek tworzenia takich pomieszczeń o minimalnej powierzchni 15 m2 ).

 

  1. WIĘKSZA MINIMALNA ODLEGŁOŚĆ BUDYNKÓW MIESZKALNYCH OD OBIEKTÓW PRZEMYSŁOWYCH.

Zwiększenie odległości budynków produkcyjnych i magazynowych od budynków mieszkalnych.

Minimalna odległość pomiędzy ścianami nowego budynku produkcyjnego lub magazynowego (o powierzchni zabudowy ponad 1000 m²) a ścianami stojącego już na innej działce budynku mieszkalnego lub zamieszkania zbiorowego zwiększona został do 30 metrów. Dotyczy to również budynku mieszkalnego albo budynku zamieszkania zbiorowego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę albo zostało dokonane zgłoszenie budowy.

 

Zmian jest dużo więcej – a to tylko niektóre w bardzo ogólnej formie zebrane dla Państwa. Kolejny raz należy pamiętać – że przepisy prawa cały czas się zmieniają.

Jak można wywnioskować z zaproponowanych zmian – ogólne założenia są pewnie w większości ukierunkowane na polepszenie komfortu mieszkańców i próby ograniczenia ,,naginania” prawa. Jednak jak pokazuje historia – te zmiany są na ten moment na papierze… wszystko zależy od tego w jaki sposób będą interpretowane i wykorzystywane już w praktyce, a więc budowie.

 

 

Źródła:

https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/zmiany-w-prawie-budowlanym-2024-co-nowego-w-przepisach-od-1-sierpnia-aa-V1jE-FxeF-Ezc2.html

https://www.ifirma.pl/blog/kluczowe-zmiany-w-prawie-budowlanym-2024/

https://elzbietaliberda.pl/1-kwietnia-2024-wejda-w-zycie-istotne-zmiany-w-przepisach-prawa-budowlanego/

O mnie

Chcę sprzedać

Chcę kupić

Zadzwoń do mnie

chętnie odpowiem na Twoje pytania

889 446 899

k.driwa@driwanieruchomosci.pl

Biuro

698 455 407

driwanieruchomosci@gmail.com
Copyright ©2025 Krystian Driwa Nieruchomości | Klauzula informacyjna