Zadzwoń do nas:
+ 48 889 446 899
05.04.2023
Czy wiedziałeś, że w okresie wiosennym NIE WOLNO wycinać drzew i krzewów, ale w pewnych sytuacjach?

„Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty…” Chociaż pogoda nas nie rozpieszcza, to już oficjalnie rozpoczęła się wiosna. To pora roku szczególnie przez wszystkich wyczekiwana. Wraz z nadejściem wiosny każdy planuje porządki w ogrodzie. Często też oprócz pielęgnacji naszych roślin, po zimie decydujemy się na wycinkę drzew lub krzewów. Czy wiedziałeś, że w okresie wiosennym NIE WOLNO wycinać drzew i krzewów, ale w pewnych sytuacjach?

 

Kiedy wycinać drzewa i krzewy?

Kiedy możemy pozwolić sobie na usunięcie drzew i krzewów z naszej posesji? Nie każdy pamięta, że w okresie od ,,wczesnej wiosny” nie wolno wycinać drzew i krzewów.  Dlaczego? Otóż od 1 marca do 15 października mamy okres lęgowy ptaków.

Najpierw przed wycinką zorientuj się czy na Twoim drzewie wylęgły się pisklaki. Jeśli drzewo nie ma w tym czasie ,,lokatorów” to w przypadku jeśli wcześniej zgłosiliśmy wycinkę, jak najbardziej możemy takie drzewo lub krzew wyciąć.

Jeśli jednak na naszym drzewie wylęgły się pisklaki z wycinką drzew musimy zaczekać aż do 15 października. Okres wycinki drzew trwa do końca lutego!

Zgłoszenie wycinki drzew i krzewów…

W jakich sytuacjach niezbędne jest zgłoszenie wycinki drzew i krzewów? Otóż, wszystko zależy od obwodu pnia drzewa. Drzewo należy zmierzyć 5cm nad ziemią. Oprócz tego należy również sprawdzić, jakiego gatunku drzewo rośnie na terenie naszej działki.

 

 

Jeśli nasze drzewo, bądź krzew,  przekroczyło obwód przedstawiony w tabelce powyżej, należy zgłosić  jego wycięcie w danym urzędzie gminy bądź miasta.

UWAGA!

Jeśli nasza nieruchomość ma w ewidencji gruntów oznaczenie jako las to w takim przypadku należy skonsultować wycięcie drzewa z Nadleśnictwem zarządzającym tym terenem!

 

Reasumując, zanim zaczniesz wycinać, upewnij się:

  1. Jaki jest obwód pnia?
  2. Czy na Twoim terenie są gniazda z pisklakami?
  3. Jakie oznaczenie w ewidencji gruntów ma nieruchomość?

 

Znając odpowiedzi na te trzy pytania, będziesz wiedział czy musisz zgłosić wycinkę oraz czy możesz wyciąć te drzewa ze swojej działki.

O mnie

Chcę sprzedać

Chcę kupić

Zadzwoń do mnie

chętnie odpowiem na Twoje pytania

889 446 899

k.driwa@driwanieruchomosci.pl

Biuro

698 455 407

driwanieruchomosci@gmail.com
Copyright ©2024 Krystian Driwa Nieruchomości | Klauzula informacyjna