Zadzwoń do nas:
+ 48 889 446 899
04.03.2022
Czynniki, którymi kierują się Klienci…

„Nie samą pracą żyje człowiek, choćby i nawet była pasją”-

Waldemar Kubas

 

To prawda! W ostatnim czasie zauważamy, że sprzedaż działek budowlanych z celem zabudowy rekreacyjnej/letniskowej wzrasta. Coraz więcej osób decyduje się na zakup działki, by wypocząć, mieć dla siebie miejsce na wyłączność na czas wolny, a wtedy w te kilka, kilkanaście dni w roku kiedy mamy ,,wakacje” – posłuchać śpiewu ptaków, uciec z dala od miejskiego zgiełku.

 

Pobyć z rodziną, sam ze sobą, dla siebie…Każdy z nas tego potrzebuje!

 

I tutaj przejdę do sedna. Ostatnio zostałem „wywołany do tablicy” 😀 i zapytany „ Jakie powierzchnie działek rekreacyjnych są najbardziej pożądane przez Klientów?”.

 

Chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie…

 

Czynniki, którymi kierują się Klienci…

 

Powszechnie przyjęło się, że działka powinna mieć około 1000 mkw. Tak przeświadczenie przynajmniej ułożyło nam się w głowach – ale to nie do końca prawda. Jeśli plan miejscowy nie nakazuje inaczej, bądź wydane warunki zabudowy dla celu podziału działki – to działka może być zarówno mniejsza jak i większa.

Przez lata mojej pracy zauważyłem, że Klienci przy wyborze działki ,,rekreacyjnej” biorą pod uwagę główne trzy czynniki.

 

1. Cena za mkw.

Tutaj pierwszym elementem branym pod uwagę przez Klientów jest oczywiście cena za mkw!

Wiadomo jest nie od dziś, że działki rekreacyjne umiejscowione są w lokalizacji sprzyjającej wypoczynkowi! Czyli tereny blisko lasu, jeziora, rzeki, łąk, pól. A takie tereny mają oczywiście swoją cenę i cena za mkw. jest wysoka – zatem im większa powierzchnia działki, tym więcej Klient za nią zapłaci… Dla przykładu 100 zł/mkw. dla działki 800 metrów to cena 80.000 zł, dla działki 1200 mkw. to cena 120.000 zł. Różnica… 50% ceny w stosunku do mniejszej działki.

Ktoś powie: ,, no tak, ale tam jest większa działka”. Zgoda. Ale coraz częściej można zauważyć, że klientom nie zawsze zależy na dużym metrażu działki.

 

2. Mała działka, mało pracy…

Działka rekreacyjna służy głównie do wypoczynku. Ludzie przyjeżdżają, by zrelaksować się i zapomnieć o szarej codzienności. Im większa działka tym oczywiście większy teren, do zagospodarowania, a co się z tym wiąże – WIĘCEJ PRACY! A jak już wspomniałem, ludzie właśnie od tej pracy uciekają. Stąd mniejsza powierzchnia jest łatwiejsza do zagospodarowania i utrzymania porządku. A do tego jest… tańsza.

 

3. Projekt domku…

Klienci często mają już zamysł, jaki domek chcą wybudować na swojej ziemi. W takim wypadku należy rozważyć takie czynniki jak: wielkość powierzchni zabudowy danego terenu, kąt nachylenia dachu, linie ograniczające zabudowę… i inne. Stąd też należy pamiętać, aby działka przy swoim metrażu i uwzględnieniu czynników opisanych wyżej dawała nam możliwość wybudowania takiego domu jaki sobie założyliśmy. Dla przykładu – budowa budynku przy lesie możliwa jest 12 metrów od granicy ewidencyjnej lasu… jeżeli odliczymy z tego 6 metrów które często ograniczają na zabudowę z drugiej strony np. od drogi wewnętrznej – to już widać że dla domku np. 7×7 – minimalna długość takiej działki to musi być 25 metrów… To ważne kryteria przy wyborze działki – aby jeszcze przed zakupem ,,zbadać” swoją przyszłą ziemię na której ma powstać nasz dom.

 

* Opracowanie własne – na podstawie danych z portalu Gratka.pl

Dane obejmują przedział od stycznia 2020 roku do marca 2022 roku. Od razu zaznaczam, że dane te pochodzą z kilku wybranych przez nas miejscowości, w których prowadziliśmy najwięcej sprzedaży działek w ciągu tych dwóch lat. Jak sami widzicie bardzo duża liczba działek budowlanych o zabudowie letniskowej (rekreacyjnych) została wystawiona na sprzedaż w tym okresie.
Jak odczytać można z wykresu miejscowości Lębork, Kościerzyna oraz Sulęczyno „idą łeb w łeb” jeśli chodzi wystawianie ogłoszeń na sprzedaż tych działek. Być może taka podaż np. w Sulęczynie jest podparta otoczeniem jezior oraz lasów, a Kościerzyna natomiast jest bardzo dobrze skomunikowanym miastem, z którego szybko możemy dostać się do Trójmiasta – a czas przyjazdu na weekend do miejsca które wybieramy odgrywa dla nas coraz większą rolę. Lębork również jest dobrze skomunikowanym miastem – szybki dojazd do Trójmiasta i Małego Trójmiasta, co przyczynia się do zainteresowania działkami w tamtym rejonie.
Oczywiście przypominam, że liczby wskazują na ilość wystawionych działek na sprzedaż, a nie działek sprzedanych.

 

Skąd duże metraże?

 

Z czego więc wynikają duże działki o zabudowie rekreacyjnej nawet w okolicach 2000 mkw.? Taki metraż działek często wynika z przyjętego planu zagospodarowania przestrzennego lub podziału nieruchomości na podstawie WZ – które nakazywały taką minimalną powierzchnię zabudowy. Coraz częściej można się z tym spotkać na Kaszubach – jako cel takiego działania – urzędnicy często odpowiadają, że zależy im na mniejszej intensywności zabudowy, aby teren nadal posiadł swoje walory naturalne i nie ,,psuł” tego obrazu zbyt intensywną zabudową.
Jak sami widzicie powierzchnie działek rekreacyjnych są naprawdę zróżnicowane. W ofercie naszego biura również są działki rekreacyjne o powierzchni około 800 mkw., ale też i takie o powierzchni ponad 2000 mkw.

 

Nie ma jednej reguły!

 

Można nawet przypisać, że w ciągu moich 10 lat sprzedaży m.in. działek rekreacyjnych dostrzegłem, że klienci przy wyborze działki kierują się najprostszą z możliwych zasad: „Czuję, że to moje miejsce na ziemi”. Ktoś powie błahe stwierdzenie. Hmm… 🤔
Ale w praktyce ono naprawdę działa! Działkę trzeba „czuć” i po prostu wiedzieć, że to jest właśnie to miejsce, którego szukałem😀

 

 

 

O mnie

Chcę sprzedać

Chcę kupić

Zadzwoń do mnie

chętnie odpowiem na Twoje pytania

889 446 899

k.driwa@driwanieruchomosci.pl

Biuro

698 455 407

driwanieruchomosci@gmail.com
Copyright ©2024 Krystian Driwa Nieruchomości | Klauzula informacyjna